fbpx

Share This Post

Blog

לימודים בחו”ל? האם כדאי, מה כדאי וכמה עולה לנו התענוג הזה?


Kלימודים בחו”ל? האם כדאי, מה כדאי וכמה עולה לנו התענוג הזה?

אז אחרי שלוש שנים בארה”ב, שתי אוניברסיטאות וחודש שנשאר עד סיום התואר השני שלי, הגיע הזמן לענות לכולכם על השאלות שבאמת מעניינות אותכם לגביי המסלול הזה של לימודים בחו”ל.

אז דבר ראשון לשאלת הכדאיות. התשובה היא חד משמעית כן. החל משפה נוספת, חוויה משנת חיים, אפשרות לעבוד בחו”ל ואף לעשות רילוקיישן. אבל לפני שאתם אורזים את עצמכם במזוודה וקונים את ה-one way ticket יש כמה דברים שאתם צריכים לדעת.

מדובר קודם בהחלטה לטווח רחוק, ומדובר בתהליך ארוך שכל החלטה שלכם תשפיע על הכמה שנים הבאות אם לא העשורים הבאים… אז הנה כמה שלבים ותשובות שיעזרו לכם בתהליך.

ראשית, היות והניסיון שלי הוא מארה”ב רוב הפרטים הטכניים בכתבה יתייחסו בעיקר לארה”ב אך עם זאת מבחינת החוויה זה דברים שיכולים להיות רלוונטיים גם למי ששוקל/ת ללמוד באירופה

חיפוש אוניברסיטה

השלב הראשון הוא חיפוש אוניברסיטה. וכן גוגל זה כלי מדהים, אבל שמדובר בלימודים בארה”ב בחו”ל באופן כללי יש כל כך הרבה אופציות מאונברסיטאות יוקרתיות ומפורסמות עד שכר לימודים של 50 אלף דולר לשנה ושבשביל להתקבל את/ה צריכ/ה להיות מינימום אינשטיין. לאוניבסיטאות ציבוריות שעולות חמישית ומקבלות אותך בכל מצב.  אז איך נדע איזו אוניברסיטה תענה על הציפיות שלנו, תפנק אותנו בתכנית לימודים איכותית ורזומה מפוצץ?

אז כן, אם money is not an issue וגם בקטע של ציונים המצב מדהים, תוכלו למצוא את רשימות אוניברסיטות ה-IV Legue בחיפוש פשוט בגוגל. אבל אם זה לא המצב העצה שלי היא ללכת על איפשהו באמצע והכי חשוב זה למצוא תכנית לימוד שמעניינת אתכם, תקראו את כל רשימת הקורסים בתכנית. אם יש לכם אופציה תשאלו חברים, תסכלו על דירוג של האוניברסיטה. תנסו לצמצם את המספר הבלתי מוגבל של אוניברסיטאות על פי איזורים שאתם רואים את עצמכם גרים בהם, על סמך יוקר המחייה בעיר, קרבה לחברים ומשפחה וכן אפילו מזג אוויר. אל תשכחו שאתם מקבלים החלטה לטווח רחוק. תחשבו על מקום שתרצו לגור בו.

תנסו להסגר על 2-4 אוניברסיטאות שמעניינות אתכם ותבחנו לעומק את תנאי הקבלה, האפשרויות לקבלת מלגה ואף נסו ליצור קשר עם מישהו שלמד באוניברסיטה הזו.

 

איך נהיים סטודנטים בחו”ל 

אז מצאתם אוניברסיטה מדהימה שמעניינת אתכם עכשיו השאלה הבאה היא איך מתקבלים? לכל אוניברסיטה ולכל תואר יש תנאי קבלה שונים ורלוונטיים אליו, וכסטודנטים בין לאומיים יש גם מבחנים נלווים לכך (טופל- מבחן באנגלית, GRE- שזה קצת כמו הפסיכומטרי האמריקאי, GMAT- אם מדובר בMBA או כל מבחן אחר שרלוונטי לתואר המדובר) קחו בחשבון שתהליך הלמידה, הבחינה, וקבלת התוצאות הוא תהליך שלוקח בין מספר חודשים לשנה זה לא משהו שקורה מהיום למחר. בנוסף יש תארים מסוימים שתנאי הקבלה קשורים בניסיון תעסוקתי, אז הנה עובדה מעניינת, בארה”ב השירות הצבאי שלכם יכול להיחשב ככזה (לי זה עבד וחסך לי הרבה בחינות מיותרות- אז שווה לנסות.

עוד פרט חשוב , הוא הapplication שצריך למלא, גם הפעם בערך טווח של מספר חודשים עד שנה לפני תחילת הלימודים. אז העצה הכי טובה שאוכל לתת לכם היא לא לבזבז זמן, ברגע שהתקבלה ההחלטה תתחילו להגיש מועמדויות ואף תצרו קשר טלפוני עם האוניברסיטה כדי לוודא שלא פספסתם את האותיות הקטנות בתנאי הקבלה.

 

כיצד מוציאים ויזת סטודנט

לאחר שעברתם את המבחן והתקבלתם לאוניברסיטה, האוניבסיטה כבר תשלח לכם מסמכים רלוונטיים איתם תצטרכו ללכת לשגרירות. חשוב לדעת! מומלץ להוציא את הויזה מהשגרירות בארץ אחרת לא בטוח שתוכלו להיכנס ולצאת מארה”ב בחופשיות

כמה עולה לנו התענוג הזה

השאלה שכל הישראלים אוהבים לשאול. שכר לימוד בארה”ב נע בין 10 אלף לשנה, לאוניברסיטה ממש בסיסית ל50 אלף לאוניברסיטה יוקרתית. פה עוד הפעם העצה שלי היא ללכת על משהו באמצע, אתם יכולים לפתח קריירה משגשגת גם אם לא למדתם בYale, במיוחד אם אתם מתכננים לחזור לארץ. אבל מצד שני גם אל תתפשרו ותתפתו לאוניברסיטה סוג ז בגלל שכר הלימוד הנמוך. עכשיו הנה עוד משהו שתרצו לשקול, ההוצאה אינה מסתכמת בשכר הלימוד! ההוצאה האמיתית מתחילה בכרטיס טיסה, ממשיכה בשכר דירה והוצאות המחיה. אז לפני שאתם בכלל רצים לסיפור הזה. תוודאו שחסכתם, ומספיק.

 

אז אני מקווה שעשיתי קצת סדר בבלאגן, ואני בטוחה שעדיין יש עוד מלא שאלות שנותרו בלי מענה, אז מוזמנים תמיד לשאול, לשלוח הודעה ואשתדל לענות.

מצאתם טעות בכתבה? אני בן אדם, לא סוכנות, אז מוזמנים כמובן להעיר/ להוסיף או סתם לכתוב מה אתם חושבים על זה 🙂

Share This Post

I am Or Tuvia, Founder and CEO of “Wishe” (former ypis), a social media platform that creates a connection between professional women all around the world and allows them to , create and promote their brand and connect with women all around the world, within the mission to help them make their passion to become a profitable business. I am a young woman working on my Master’s of Science in Marketing. After my two years with the IDF, I began to travel the world while also working remotely in the marketing field. I have many interests including fashion, wellness and the arts but couldn’t focus on one. Always being an ambitious person looking for direction, it was at this point of my life that I found my passion in life. That is the passion to write. However, I found myself lacking the platform to share my knowledge and experiences. My travels allowed me to meet like-minded women that also shared these same concerns. Now, while working on my Masters it came to me that I would like to create such a platform where women can not only share their passions with one another but also a platform that promotes them. My travels and experience have allowed me to build great communication skills with people of all walks of life. Furthermore, through my past experience, I have expertise in Marketing, Adwords, WordPress, as well as Brand Building. All of these attributes which I plan to share with professional women and to help further their endeavors.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

%d bloggers like this: